MEDICANA HASTANESİ KIZILTOPRAK / İSTANBUL
Tümü
Kategoriler
LOBI
LOBI BANKOSU
LOBI MERDIVENLERI
HASTA ODASı
IşıKLıK
LOBI
PEDIATRI
CEPHE
CEPHE
CEPHE
CEPHE
BEKLEME ALANı
PROJELER /
MEDICANA HASTANESİ KIZILTOPRAK / İSTANBUL

Medicana Grubu ile çalışılan ilk proje olma özelliği taşıyan Medicana Kızıltoprak Hastanesi, 65 yatak kapasitesi ile İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 14.104 m² inşaat alanı üzerine kurulmuştur. Fenerbahçe, Bağdat Caddesi, köprü ve sahil bağlantı yollarının kesiştiği, hem yerleşim, hem de iş dünyası ve sosyal yaşam merkezlerinin iç içe olduğu bir lokasyonda yer almaktadır.

Yapının tasarım sürecine cephe ile başlanmış olup, dolu ve boş cephe ilişkilerine göre lineer kompozit parçalarla düşey etki güçlendirilmiş, boyalı cam yüzeyler ile derinlik artırılmıştır.

Yapının merkezindeki ışıklık sayesinde, katlar arasında görsel ilişki kurulmuş olup, peyzaj elemanlarıyla da desteklenerek hem gün ışığından hem de yeşil alan konseptinden yararlanılması sağlanmıştır. Doğal ışıktan mümkün olduğunca yararlanılan yapı için aydınlatma seçimleri de doğal ışığı destekler nitelikte kullanılmıştır.

Lobi girişinden itibaren, yapının fütüristik ve organik tasarım özellikleri öne çıkmaktadır. Özellikle lobi bankosunun lobi merdivenleri ile olan ilişkisi ve tavanda kullanılan parametrik lineer dalga formları, yapının genelinde ortak bir dilde ilerleyen konseptin ilk ipuçlarıdır.

Poliklinik bekleme alanlarındaki banko ve oturma elemanları, yapının tamamı ile organik bağ kuracak şekilde kurgulanmıştır. Mekanları birbirine bağlayan poliklinik ve hasta koridorları gibi alanlar sadelikle mahalleri birbirine bağlamaktadır. Hasta odaları ise, yatak başı ile depolama alanları bir arada olacak şekilde tasarlanmış olup, bu yönüyle ZOOM/TPU’ nun organik form anlayışlarını destekler nitelikte mekanlara dönüşmüştür.

Yapının tamamı, salt olarak fonksiyonların ya da mobilyaların yerleşiminden ziyade, bunların yapıyla bütünleşmesi esasına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.