MEMORIAL HASTANESİ / ANKARA
Tümü
Kategoriler
LOBİ
LOBİ
LOBİ
LOBİ
LOBİ
LOBİ
LOBİ
POLİKLİNİK
POLİKLİNİK
POLİKLİNİK
POLİKLİNİK
POLİKLİNİK
ACİL
ACİL
AMELİYATHANE BEKLEME ALANI
IVF
IVF
DİŞ POLİKLİNİĞİ
DİŞ POLİKLİNİĞİ
DİŞ POLİKLİNİĞİ
DİŞ POLİKLİNİĞİ
RADYOLOJİ BEKLEME ALANI
RADYOLOJİ BEKLEME ALANI
YOĞUN BAKIM
YOĞUN BAKIM
YOĞUN BAKIM
CHECK UP
HASTA ODASI
SUİT HASTA ODASI
SUİT HASTA ODASI
KONFERANS SALONU
KAFETERYA
PERSONEL YEMEKHANESİ
PROJELER /
MEMORIAL HASTANESİ / ANKARA

          Ankara’nın gelişmekte olan bulvarlarında, yola cepheli iki kuleli ve müştemilatı olan bir yapı bloğunun köşesindeki kulenin hastane olarak tasarlanması ve projelendirilmesi talep edilmiştir. Ancak yapının mimarisinin ofis olarak planlanması nedeniyle oldukça zorlu süreçlerin yaşanmasına neden olmuştur.

          Öncelikle uzun bir süre yapının hastaneye uygun olmayan merdiven, şaft, giriş, çıkış ve sirkülasyon bölümleri tamamen elden geçirilerek planlamaya gidilmiştir.

          Sonrasında yapılan medikal planlama ve proje yönetimi süreçlerinde öncelikle oldukça zorlu bir şekilde kule planları oluşturulmuş, akabinde konsept önerimizdeki hasta yatak odası, poliklinik ve bu birimlerin koridor numuneleri yapılarak iş veren ile bu numuneler üzerinden kararlar düzenlenerek projeler son haline getirilmiştir.

           Konsept olarak yapının girişlerinden başlayarak, asansör ve merdivenler ile fonksiyonlara ulaşmak için belirlenmiş yatay sirkülasyonların izleri, eskizler sırasında tematik bir yol gösterici olarak çıkış noktası olmuştur.

           Bu sirkülasyon işlerini tavanlarda da devam ettirerek aydınlatmaların lineer yol göstericiliği ile kullanıcılara mekanlar arası geçişlerde baskın bir yol gösterici bir mekan kullanım hissiyatı ile buluşturulmuştur.

           Döşeme ve duvarlardaki arındırılmış dingin donanımlar tavanlarda elektrik ve mekanik unsurların tavan izlerine uygun geometrideki elemanlarla donatılmasıyla bugünkü son halini almıştır.

           Kullanılan malzemeler, detay ve formlarının dışında grafik olarak desteklenerek, teknolojik bir donanım ve çevre içerisinde olunduğu hissiyatı ile hastanın güvenine biraz daha mal olunmak istenmiştir. Hastada güven yaratmak istenmiştir.

             Bütün bu konsept değerleri, aydınlatma, mobilya, görsel destek için kullanılan diğer donatılarla, hastanın zaten doğru ve güvenilen hizmet almak için gelmiş olduğu ortamda rahatlaması, iyileştirici bir çok detayla temas etmesi ile tasarımın da katkılarına tanıklık edilmesi hedefine yaklaşılmıştır.